Стаття
3786
9
хв
23.12.2021
TMC.INFO

Забути про «ароматні» презервативи та «безпечні» дні: що підліткам (і не тільки) варто знати про контрацепцію

Контрацептиви – це не лише про запобігання вагітності, а й про захист від інфекцій, що їх можна отримати під час сексу. Який захист краще обрати? Презерватив чи таблетки, а може, свічки? Який з варіантів найбільш надійний? А що як презерватив порветься? Зізнайся, неодноразово мучили ці питання.

Які види контрацептивів підійдуть підліткам, розбираємось разом з дитячою гінекологинею Юлією Грицько. Вона наголошує: починати статеве життя все ж краще, коли ви досягли повноліття, бо тоді краще готові до цього і фізично, і психологічно. Однак якщо у вас з’явилися інтимні стосунки до 18 років, не забувайте, що вони мають бути безпечними. Відтак обов’язково вивчіть питання контрацепції якомога ретельніше, адже від незнання може постраждати і здоров’я, і майбутнє. А також запам’ятайте: немає жодного методу контрацепції, що на 100% захистить від небажаної вагітності. Крім відсутності самого сексу, звісно 🙂 

Забути про «ароматні» презервативи та «безпечні» дні: що підліткам (і не тільки) варто знати про контрацепцію

Презерватив (чоловічий і жіночий) є універсальним методом контрацепції для підлітків, бо він захищає не лише від небажаної вагітності, а й від інфекцій, що передаються статевим шляхом: гепатити, ВІЛ, сифіліс, трихомоніаз. 

До того ж презерватив потрібно використовувати не лише під час вагінального, а й під час анального та орального сексу.

Всі інші види контрацептивів від цього не захищають

Серед недоліків презерватива є те, що він може скочуватися і рватися. Тому дуже важливо правильно підібрати розмір цього контрацептива і правильно його надягати.

Юлія Грицько

Альтернативою більш звичному чоловічому презервативу може бути і жіночий. Його перед статевим актом потрібно вставити у вагіну. Він також захищає від венеричних захворювань та ВІЛ, запобігає небажаній вагітності. Однак не можна одночасно використовувати і чоловічий, і жіночий презервативи, оскільки вони можуть пошкодитись через тертя один об одного. 

«Також варто знати, що презерватив не захищає від вірусу папіломи людини (ВПЛ). Він часто є безсимптомним, але при цьому має серйозні негативні наслідки у майбутньому, – зазначає гінекологиня. – Інфікування ВПЛ може призвести до раку шийки матки, пеніса, ануса чи гортані. Тому і дівчат, і хлопців з 9-11 років, ще до початку статевого життя, потрібно вакцинувати від цього вірусу».

В Україні є дві вакцини від цього вірусу («Церварикс» і «Гардасил»), однак жодна з них не входить до обов’язкового календаря щеплень. Тож зробити це можна за власний кошт.

Якщо є алергія на латекс, можна обрати презервативи з поліізопрену (його ще називають синтетичним латексом) чи поліуретану.

«Алергічною реакцією на латекс може бути почервоніння і свербіж, набряк слизової, – пояснює лікарка. – Але це може бути пов’язане і з інфекцією, тому варто звернутися до лікаря і здати аналізи. Тоді можна точно визначити, в чому проблема. Іноді це може бути кандидозний вульвовагініт, він дуже схожий на алергічну реакцію, бо має подібні симптоми. До речі, часто алергічна реакція виникає не на латекс, а на лубрикант, що зволожує презервативи. Тому найперше вони мають бути нейтральні на запах та смак, бо саме ароматизатори, приміром, полуниці чи шоколаду, і можуть створювати алергічну реакцію». 

Купувати презервативи варто або в аптеках, або в спеціалізованих магазинах, де дотримуються правил їх зберігання.

Серветки для орального сексу або так звана «стоматологічна дамба». Це смужки з тонкого латексу, що, за словами гінекологині, варто використовувати під час орального сексу, щоб захиститися від потрапляння інфекцій в рот чи навпаки з рота у піхву чи анус. Такі засоби можете не знайти у аптеках, але їх можна замовити на спеціалізованих сайтах чи в інтернет-магазинах.

Протизаплідні таблетки (комбіновані оральні контрацептиви, КОК). Їх гінекологиня не радить дівчатам підліткового віку. Бо для цього потрібно мати стабільні стосунки та регулярне статеве життя. До того ж таблетки потрібно приймати щоразу в один і той же час, а підлітки можуть забувати зробити це вчасно.

Хоча є випадки, коли оральні контрацептиви використовують з лікувальною метою. Однак є умова: має пройти 2 роки після перших місячних, бо КОК закривають зони росту кісток, зауважує гінекологиня.

Наприклад, звертаються дівчата, в яких рясні та болючі місячні. В такому випадку доцільно використовувати оральну контрацепцію, що буде захищати від небажаної вагітності та водночас лікувати проблеми. Але в жодному разі дівчатам не можна самим призначати собі ці препарати. Це все дуже індивідуально, тому – тільки за рекомендацією лікаря та згодою батьків, якщо мова йде про неповнолітніх

Юлія Грицько

Голландський метод контрацепції (коли одночасно застосовують і презерватив і КОК). Це подвійна контрацепція, її вважають найбільш оптимальним методом захисту. 

«Але тут виникає вікове обмеження: юридично ми опираємося на медичні протоколи або інструкцію лікарського засобу. Оральні контрацептиви, згідно з інструкцією, дозволяють використовувати з 18 років, – каже гінекологиня. – Хоча за протоколами країн Євросоюзу протизаплідні таблетки можна використовувати вже з 16 років».

Сперміциди (хімічні речовини, що знищують сперматозоїди або роблять їх нерухомими. Можуть бути у вигляді вагінальних свічок, гелів та кремів). Для підлітків це також не варіант. Сперміциди не захищають від інфекцій, навіть навпаки – можуть посилити їх проникнення, бо у піхві через них змінюється захисний бар’єр – умовно-патогенна флора. 

«Цей метод невиправданий навіть для дорослих, тому для підлітків він тим паче не підходить, – каже Юлія Грицько. – Сперміциди можуть використовувати одружені пари або ті, які перебувають у тривалих стосунках. Але рідко, бо сперміциди не лише вбивають сперматозоїди, а й порушують баланс мікрофлори піхви. І буває, жінки скаржаться на кандидоз саме від сперміциду. До речі, в жодному випадку не можна поєднувати сперміциди та презервативи! Адже такі засоби мають кислоти, що можуть пошкодити латекс.  

Забути про «ароматні» презервативи та «безпечні» дні: що підліткам (і не тільки) варто знати про контрацепцію

Природній метод планування сім’ї або так званий календарний метод (коли вираховують ймовірні дні овуляції – «небезпечні» дні – та утримуються від інтиму саме тоді). Приміром, якщо менструальний цикл у дівчини – 28 днів, то овуляція в неї відбувається на 14-й день. 5 днів до овуляції та один день після називають фертильним вікном – це найбільш сприятливий період для вагітності. Однак, відштовхуючись від цього, помилково вважають, що решта днів циклу є безпечними, тому можна не оберігатися. Але це не так.

За словами гінекологині, такий метод є особливо складними для дівчат, оскільки для цього необхідна спеціальна підготовка. До того ж його застосування ускладнюється в разі нерегулярного менструального циклу, що не дає можливості визначити фертильний (здатність до зачаття – авт.) і нефертильний періоди.

«Підліткам не варто з цим експериментувати. Календарний метод недоказовий навіть у дорослих, які мають нерегулярні місячні, бо неможливо відслідкувати овуляцію, – говорить Юлія Грицько. – А в підлітків менструальний цикл ще не сформований взагалі».

Перерваний статевий акт (коли пеніс виводять з піхви до початку еякуляції).

«Цей метод не є дієвим для запобігання вагітності, не кажучи вже про захист від венеричних хвороб, – наголошує гінекологиня. – Адже в рідині передміхурової залози (предеякулят або так званий змащувач – авт.), що виділяється перед сім’явиверженням, також можуть бути смерматозоїди. І їх чоловік контролювати не може. Відтак цілком можна завагітніти. До того ж така практика є шкідливою для чоловічого здоров’я, призводить до простатитів і сексуальних розладів».

Внутрішньоматкова спіраль (Т-подібний засіб, його поміщають в матку. Містить гормони, що перешкоджають заплідненню яйцеклітин). Для дівчат підліткового віку такий метод гінекологиня не рекомендує. Адже репродуктивні органи ще не зрілі, вони розвиваються. А спіраль має універсальні розміри, що можуть не підійти у підлітковому віці.

«До того ж «вусиками» спіралі може пройти інфекція. І якщо дівчина не має сталого партнера, спіраль не захистить від інфікувань, – наголошує Юлія Грицько. – А ще у дівчат від цих інфікувань можуть розвиватися запальні процеси матки чи яєчників, виникати абсцеси. Тому такий метод використовують лише для подружніх пар і для жінок, які вже народжували».

Невідкладна контрацепція (коли в перші години після незахищеного сексу п’ють спеціальні препарати, аби уникнути небажаної вагітності). Шкідливий для жіночого організму метод, тому ним не можна зловживати, наголошує лікарка.

«Таку контрацепцію можна використовувати лише декілька разів в житті та й то, розуміючи всі негативні наслідки, а не раз в місяць чи раз на тиждень, – розповідає гінекологиня. – Ці препарати порушують гормональний фон, тому шкідливі для загального стану жіночого організму. Якщо порвався  презерватив, і ти не впевнена, що все відбулося безпечно, перш ніж бігти в аптеку за таблеткою, варто звернутися до гінеколога. Таку контрацепцію можна використовувати впродовж 72 годин після статевого акту. Крім цього, варто мати на увазі, що, згідно з інструкцією, її можна використовувати з 18 років. Тому краще не допускати ситуацій, коли така таблетка буде потрібною».

Авторка: Євгенія Цебрій
Ілюстрації: Марічка Юрчак 

5/5
Забути про «ароматні» презервативи та «безпечні» дні: що підліткам (і не тільки) варто знати про контрацепцію
Про що ще хочеш дізнатися?
Підкажи нам тему для наступної статті.