Стаття
570
2
хв
09.11.2021
Пацкаль Юлія

Як навчити дитину оберігати кордони свого тіла

20% дітей в усьому світі постраждали від різних форм сексуального насильства – таку статистику наводять у Раді Європи. В Україні ця цифра становить 23,5%. При цьому в обох дослідженнях 80% дітей не розповіли про пережите дорослим.

Застерегти та пояснити, які дії щодо них є порушенням їхніх меж, могла би сексуальна освіта. Однак наразі в Україні вона лише в зародковому стані.

Сексуальна освіта – це не лише про те, як займатися сексом чи користуватися контрацептивами. Перш за все під визначенням варто розуміти захист кордонів тіла дитини, що дозволить захистити неповнолітніх від сексуального насильства.

Що каже статистика

Сексуальне насильство над дітьми досі є трагічною реальністю для всіх країн. Це серйозне порушення прав дитини, що тягне за собою довготривалі і руйнівні наслідки на все життя.
За даними Ради Європи, кожна 5-та дитина страждає від сексуального насильства. У 80% випадків зловмисник є знайомою для дитини людиною, про це у фейсбуці написав Уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба


Крім цього, у звіті «Сексуальне насильство над дітьми та сексуальна експлуатація дітей в інтернеті в Україні» йде мова про те, як українські діти стикаються із таким видом насильства у мережі.
Зокрема, Кулеба наводить наступні дані з цього звіту: близько 90% дітей в Україні користуються інтернетом щодня, більшість з них проводять онлайн від 3 до 5 годин в день.

Майже 25% дітей потрапляли хоча б в одну із ситуацій сексуального насильства чи експлуатації за останній рік. 83% дітей побачили вперше сексуальний контент у віці 7-13 років. 44,8% дітей нікому не розказали про неприємні ситуації, які трапилися з ними онлайн. 77,6% з тих, хто розповів, поділилися не з батьками, а з другом або подругою, – написав дитячий омбудсмен.

Кулеба
Як навчити дитину оберігати кордони свого тіла
скрін звіту «Сексуальне насильство над дітьми та сексуальна експлуатація дітей в інтернеті в Україні»

Міцна довіра між батьками та дітьми, розмови про особисте формують здорову самооцінку дитини та повагу до кордонів свого тіла та інших людей.

Що мають знати діти

Про основи інтимної безпеки варто говорити з дитиною вже у 3-5 років, радить психологиня Антоніна Оксанич.

Існує 11 фраз, які батькам варто казати своїм дітям, аби пояснити їй, що таке кордони тіла. При цьому важливо, щоб самі батьки дотримувались цих правил. Чи поважають вони свої межі? Не проявляють насильство перед чи над дитиною?

Починати говорити з дитиною на тему сексуальності можна читаючи спільно дитячі енциклопедії, вивчаючи тіло, статеві органи і те, що цікавить дитину відповідно до її віку.
Коли вам соромно поговорити з дитиною на тему сексуального виховання, а потреба в цьому є, можна звернутися до психолога або спеціаліста, який зможе ініціювати розмову та надати важливу інформацію.
Не піднімайте голос на дитину, якщо вона вам розказала, що до неї домагались. Забудьте фрази: «Куди ти дивилась? Що ти брешеш? Ти чого туда пішла? Ти розум маєш?»
Дитина не винна у тому, що стала жертвою насильства!
Її потрібно підтримати, захистити, розділити її страх. Якщо дитина зазнала сексуального насильства, звертайтеся за професійною допомогою до правоохоронних органів.

Довіра – це основа сексуального виховання та безпеки!

Довідково:

Національна дитяча гаряча лінія «Ла Страда – Україна»: 116 123, безкоштовно, анонімно.

МБО «Служба порятунку дітей»: 093 063 5343 (юридичний супровід, психологічна підтримка)

Про що ще хочеш дізнатися?
Підкажи нам тему для наступної статті.