Стаття
93
6
хв
26.02.2022
TMC.INFO

Бонус, який дає нам тіло: чи варто хвилюватися, коли немає оргазму

Часто дівчата-підлітки, які тільки розпочали статеве життя, нарікають, що нічого не відчувають під час близькості, і говорять про так звану «фригідність». Чи справді вона існує, що таке оргазм і що на нього впливає, про це спілкуємось із сексологинею, секс-блогеркою та секс-просвітницею Марією Губєрнік.

Вона зазначає, що проблема оргазму більше стосується жінок, адже їм в цьому контексті буває складніше, ніж чоловікам. Однак чи все так погано у жінок, які вважають, що вони не відчувають найвищого сексуального задоволення?

За оргазм «відповідає» клітор

За словами сексологині, за оргазм у жінок «відповідає» клітор. Зовні видно лише його голівку, однак це тільки одна десята його розміру. Він має дві ніжки, що тягнуться всередину вагіни. Їхня довжина – індивідуальна в кожної жінки. 

«Як пеніс, так і клітор бувають різного розміру та форми. І до речі, вони мають ідентичну будову, бо розвиваються з однакових тканин. Клітор так само, як пеніс, може набухати і збільшуватися, коли ми збуджуємося, – пояснює фахівчиня. – Тоді клітор притуляється до стінок вагіни і саме таким чином відбувається оргазм із внутрішньою пенетрацією (проникненням – ред.)

Дехто говорить про «матковий оргазм», однак варто пам’ятати, що матка участі у оргазмі не бере, наголошує сексологиня. Так само не існує вагінального оргазму – це той самий кліторальний. Відтак не буває «правильного» вагінального і «неправильного» кліторального видів оргазму, як вважають деякі жінки. Це міф. Всі оргазми є правильними.

Питання клітора та оргазму взагалі мало вивчене та досліджене, зазначає Марія Губєрнік.

Я проводжу соціальний експеримент: ношу сережки у формі клітора і запитую людей різного віку, статі та гендеру, що це таке? Поки що правильну відповідь дали небагато людей. Нас не вчать, що є клітор. Я навчалася у медуніверситеті та медліцеї, у мене купа атласів з анатомії, і там немає жодної сторінки присвяченої йому. Тема жіночого оргазму сліпа – в історії, науці, літературі. Тому я завжди наголошую, що є клітор і він відповідає за задоволення».

Марія Губєрнік

Маркер якісного та безпечного сексу

Ще один дуже важливий орган, який відповідає за оргазм,  – це мозок. Є випадки, коли оргазм можливий і без нього, – на рівні гормонів і стимуляції чутливих зон. Але емоційна складова невід’ємна. 

«Оргазм є таким собі маркером якісного безпечного сексу, де все добре, все відбувається за згодою, – каже сексологиня. – Але є й погані новини: насправді оргазм може існувати і без емоцій. Не у всіх і не завжди, але він існує. І дуже погані новини: наприклад, жертви зґвалтування також можуть відчувати фізіологічний оргазм. Це захисна реакція організму на те, що відбувається щось погане і людина шокована. Але треба розуміти, що натуральна лубрикація (змащувач – ред.) виділяється не просто так і не тільки для задоволення. Вона виділяється, зокрема, для убезпечення від травмувань. Тобто, коли у нас відбулося інтенсивне проникнення, лубрикація потрібна для того, щоб не було мікротріщин. В таких ситуаціях оргазм має захисну реакцію як для психіки, так і для тіла».

Чи варто хвилюватися, якщо не відчуваєте оргазму?

У дівчат-підлітків оргазму може спершу не бути, але не треба хвилюватися, що з вами щось не так. Хоча це й не означає, що до оргазму не треба прагнути, наголошує Марія Губєрнік.

Зазвичай, коли ми щось робимо вперше, це у нас не дуже добре виходить. Приміром, наші перші кроки незграбні, ми не одразу вміємо правильно тримати ложку в руках, коли їмо. Однак б не сказала, що всі тінейджерки нічого не відчувають під час близькості. Як на мене, це відносно. Я б запитала, а чого вони очікували? Що вони хотіли відчути? Чи знають взагалі, як відбувається оргазм? У моїй практиці є випадки, коли приходить жінка і каже, що у неї немає оргазму. Потім ми з’ясовуємо: а що це таке, а як він відбувається, а як ми до нього приходимо? І виявляється, що все у неї є.

Марія Губєрнік

Оргазм можна отримувати декількома шляхами: від стимуляції зовнішньої частини клітора, вульви, статевих губ до стимуляції внутрішньої його частини через стінку вагіни. Деякі жінки, у яких клітор довгий, можуть отримати оргазм від анальної стимуляції чи анально-вагінальної.

«Я веду до того, що в деяких випадках буває так, що в мозку складається шаблон, що ми отримуємо задоволення ось таким чином. Відповідно, потім буває, що від іншої стимуляції мозок поки що не навчився отримувати насолоду. Тобто, жінка має оргазм, але не співставила точку А і точку В, щоб зрозуміти, а як вона його отримала і що це таке». 

«Відчувають оргазм і навіть про це не знають»

Сексологиня наводить приклад міотонічного оргазму, який відбувається абсолютно без стимуляції клітора, вульви чи вагіни, сексу з проникненням, мастурбації чи чого завгодно. Ця назва походить від слова «міо» – «м’яз».

«Міотонічний оргазм може трапитися тоді, коли напружуються усі м’язи тазового дна під час заняття спортом, спуску на канаті чи стрес на контрольній, – пояснює співрозмовниця. – Часто трапляється, що коли дівчата, які не не досягнули підліткового віку та навіть не думають про перший секс, можуть отримати оргазм ще в дитинстві. Тобто механізм напруження анатомічних м’язів підсвідомий і схожий на те, коли хочемо пісяти і не можемо, тобто напружуємося внизу. Оце і є ці м’язи. Зокрема, ми їх напружуємо, коли сильно стресуємо, займаємось спортом, що роблять дівчата в дитячому чи підлітковому віці. І тоді вони отримують оргазм і навіть про це не знають».

 Є випадки, коли секс жінці подобається, але оргазму вона не відчуває.

«Буває, до мене на терапію приходить жінка зі скаргою про те, що немає оргазму. Ми з’ясовуємо, що секс її загалом влаштовує, але партнер від неї вимагає: «Як, ти не маєш оргазму? Я хочу, щоб ти отримала задоволення!», – описує випадок з практики сексологиня. – І  знаєте, що я тут чую? «Я хочу, щоб ти кінчила, щоб підкріпити моє его» і «Яке класне моє сексуальне партнерство». Отже, якщо жінці класно, якщо вона про це говорить, то все ок. Ми всі дуже різні, для когось ця так звана кульмінація важлива, а комусь добре і так. Я не дуже люблю, коли оргазм так називають, бо начебто все має вести до цього моменту». 

Бонус, який дає нам тіло: чи варто хвилюватися, коли немає оргазму

Дехто просто має забагато очікувань

Секс – це процес і він має бути приємним, за згодою та безпечним. Що стається далі – все це відносно, зауважує Марія Губєрнік. 

«Люди різні речі називають сексом. У нас є такий стереотип, що секс – це суто пеніс у вагіні. Якщо керуватися лише ним, то у багатьох людей сексу не було місяцями, а то й роками. Поряд з цим у них є багато сексу. Є оральний, анальний, мастурація, секс-іграшки. І до речі, чоловіки також не під час кожного інтиму можуть отримувати оргазм і це нормально. Можна мати гарний секс і отримати задоволення, а можна не отримати – і це також окей. Але якщо на цьому зациклюватися, це може стати проблемою. На мій погляд, більшість людей, особливо підлітків, мають у своїх головах стереотипи, що це має бути так і ось так. А насправді це явище дуже індивідуальне і через це ми вкладаємо у секс забагато очікувань».

Що впливає на отримання оргазму

Загалом на оргазм впливають дуже багато факторів. Це може бути стрес, депресія, обмеження в харчуванні. 

«Оргазм–- це бонус, який дає нам тіло. Тож воно має бути здоровим, йому має бути комфортно. Людина має добре спати, їсти, пити, насолоджуватися, радіти, відпочивати, рухатися, – говорить Марія Губєрнік. – І будь-який з цих факторів може вплинути на оргазм. Ще є ряд неочевидних чинників. Можливо, щось сталося у стосунках, можливо, щось змінилося в сексі, у сприйнятті партнера». 

Деякі жінки, які не отримують сексуального задоволення, вважають себе фригідними, тобто такими у яких відсутній статевий потяг. Однак, як каже сексологиня, це дуже старий термін, і приміром вона його у своїй практиці взагалі не використовує.  

«Це термін а-ля «нездатність відчувати оргазм». Частково це є так, бо справді багато жінок не отримують оргазму протягом усього життя або можуть його отримувати і не розуміти, що це він. Або відчувати його за нестандартної ситуації, тобто не за звичної пенетрації, до якої всі звикли. Жінка може мати оргазм у спортзалі і не мати під час сексу. Тому й думає, що його в неї немає, але ж це не так!»

Чи існує фригідність?

Марія Губєрнік працює з величезною кількістю жінок, які звертаються до неї саме із проблемами з оргазмом. Відтак з особистої практики вона може зробити певні висновки.

 «Наша сексуальність та оргазм – це не сталі речі, що ми так народилися і так померли. Сексуальність розвивається і змінюється протягом життя. І дійсно може бути таке, що дівчина в підлітковому віці мала багато оргазмів і захоплювалася сексом. А коли їй стукнуло 25 років, щось змінилося: ставлення до інтиму чи до мастурбації, або чутливості . І це нормально. Можливо, через 10 років вона знову зміниться, чи через два роки зміниться, і тут теж немає проблеми. Багато жінок не знають, що з тим робити. Люди звикли ставитися до свого сексуального апетиту, як до сталої величини. Мовляв, у мене в 15 років був такий оргазм, а в 20 років став не такий. Але це нормально. Бо в 15 років на нас впливає одна кількість певних гормонів, а в 20 – інша. І не тільки гормонів, бо змінюється і  життя. А все це впливає на організм, його чутливість та поведінку». 

Питання про фригідність для сексологині залишається відкритим, оскільки жіноча сексуальність вивчена погано і недостатньо. 

«Ще 5-10 років тому жіночу сексуальність досліджували чоловіки, що також накладає певний відбиток на те, що вони розглядали, з якою метою і так далі, – каже фахівчиня. – Якщо не сталося оргазму, то ні в якому разі не варто думати про фригідність. Треба думати про власне задоволення і те, що подобається. Не потрібно так сильно на тому оргазмі концентруватися. Перше питання, яке я ставлю на прийомі, коли до мене приходять з таким запитом: «А що з мастурбацією?» Бо якщо хлопець чи дівчина самі не вивчають своє тіло, то вони можуть не отримувати оргазму, бо звідки йому взятися? Людина сама не знає себе. Я наголошую на тому, що спершу самим потрібно себе дослідити, знайти чутливі точки. А потім ми поговоримо про задоволення у взаємодії з іншою людиною».

 

Авторка: Євгенія Цебрій
Ілюстрації: Марічка Юрчак

Про що ще хочеш дізнатися?
Підкажи нам тему для наступної статті.