Стаття
644
6
хв
14.01.2022
TMC.INFO

Спринцювання як контрацепція та «вагітність» від плавання в басейні: спростовуємо поширені міфи

Секс під час менструації безпечний, а в разі чого все можна «вимити» під час спринцювання. Ці «мудрощі» живуть десятиліттями, попри те, що в наш час їх можна спростувати, просто погугливши відповіді медиків.

Лінь гуглити? Не знаєш, кому довіряти?

Спростовуємо міфи про «тоді ти точно не завагітнієш» разом із дитячою та підлітковою гінекологинею Зоряною Грегоращук.

За словами фахівчині, підлітки вагітніють часто просто від браку знань про власне тіло та сам секс. У статеві відносини вступають неусвідомлено, не задумуючись про наслідки. Як результат: можлива не лише небажана вагітність, а й зараження венеричними хворобами, а це згодом може негативно впливати на репродуктивне здоров’я. До того ж нерегулярні місячні, молодий організм, високе лібідо, – дівчатам-підліткам буває в рази легше завагітніти. Так, у практиці гінекологині наймолодшій вагітній було 12 років.

Найкращий метод контрацепції – не жити статевим життям до настання повноліття та постійних стосунків

Зоряною Грегоращук

Міф 1. Перерваний статевий акт – надійна контрацепція 

«Це один із найпоширеніших, найпростіших і найдоступніших методів контрацепції, але він зовсім ненадійний, – наголошує Зоряна Грегоращук. – Перерваний статевий акт небезпечний тим, що під час сексу у чоловіків виділяється передеякулят або так званий змащувач. І у цій рідині можуть бути сперматозоїди і контролювати їх неможливо». 

Вони не тільки виділяються під час еякуляції, а можуть виходити раніше. Відтак є ризик завагітніти. 

«Особливо якщо це молоді здорові люди. В них все прекрасно працює, тому неочікувані вагітності у такій ситуації трапляються часто», – каже гінекологиня. 

Небажаним періодом для застосування перерваного статевого акту є овуляція (вихід зрілої яйцеклітини з яєчника у маткову трубу – авт.), а також кілька днів до неї і один-два дні після. Тому з таким методом у ці дні ризикувати не варто. Адже підлітковий організм ще формується і овуляція може бути нерегулярною. 

«Не буває так, що овуляція відбувається щоразу на 14 день циклу. Цей процес у дівчат може бути навіть відразу після місячних, – пояснює лікарка. – Доросла жінка вже знає свій організм та тривалість циклу, відповідно – й коли може настати овуляція. Вона бачить симптоми, що можуть вказувати на цей процес, зокрема, характер виділень. А у підлітка це навряд чи відслідковується». 

Перерваний статевий акт не тільки не запобігає небажаній вагітності. Це незахищене статеве життя і є ризик інфікуватися венеричними хворобами. 

«Для підлітків найбільш надійний метод контрацепції – це презерватив. Адже інфекцій, що передаються статевим шляхом, ніхто не відміняв», – каже фахівчиня. 

Міф 2. Неможливо завагітніти, якщо в тебе ще не було першої менструації

Таке твердження сумнівне, бо перед менархе, тобто першими місячними, цілком може відбутися овуляція, зазначає Зоряна Грегоращук. Відтак ймовірна овуляція може відбутися приблизно за два тижні до місячних. І тоді розпочинається перший менструальний цикл. 

«Відповідно, якщо у дівчини був секс у період цієї першої овуляції, тоді реально завагітніти, – каже лікарка. – Якщо місячні в середньому починаються у 12 років і перед менархе були статеві стосунки, то є ризик завагітніти і не мати тих перших місячних таким чином».

Спринцювання як контрацепція та «вагітність» від плавання в басейні: спростовуємо поширені міфи

Міф 3. Секс під час місячних – безпечний

Поширеною є думка, що місячні – безпечний період для сексу без захисту. Адже якщо віджила яйцеклітина вийшла з організму, а нова ще не почала дозрівати, то сперматозоїдам нічого запліднювати. 

«Однак тут все залежить від спроможності життя сперматозоїдів, – наголошує підліткова гінекологиня. – Вони можуть жити до 7 днів, і якщо секс відбувся під час місячних, сперматозоїди спокійно можуть дожити до овуляції. Особливо у дівчат-підлітків, у яких менструальний цикл нерегулярний. Якщо приміром, місячні тривали 5 днів, а на 10 день циклу почалася овуляції, бо в жінок вона може бути досить швидко, от і маємо вагітність».

 

Взагалі секс під час місячних повинен бути обережним і обов’язково захищеним, адже є ризик занести в організм інфекцію, додає лікарка. Міф 4. Під час анального сексу не завагітнієш

«Щоб завагітніти, має відбутися повноцінний статевий контакт з еякуляцією в піхву. Якщо це пряма кишка, то через стінку кишківника сперматозоїд у піхву, звісно ж, не потрапить, – пояснює гінекологиня. – Однак будь-яка сексуальна активність, де присутня еякуляція біля входу в піхву, може закінчитися вагітністю, тому і тут варто бути обережними. А також не забувати, що анальний секс також має бути із презервативом, адже є ризик отримання інфекцій». 

Загалом ризик завагітніти під час анального сексу досить малий, зазначає лікарка.  

Щоб відбулося запліднення, потрібна велика кількість сперматозоїдів, адже під час еякуляції їх виділяється мільйони, – пояснює вона. – Якщо один сперматозоїд запліднює яйцеклітину, то всі інші утворюють своєрідну оболонку, захист. А якщо сперматозоїдів мало, то настання вагітності малоймовірне. Звісно сперматозоїд може потрапити у піхву, опинившись на зовнішніх статевих органах, але тоді ймовірність запліднення низька. Адже в зовнішньому середовищі сперматозоїди просто не виживають. Щоб завагітніти, все-таки сперма має потрапити в піхву, тут значення мають і пози, і кількість сперми. До того ж варто врахувати, що на шляху зі статевих губ, в піхву і шийку матки багато сперматозоїдів гинуть. 

Та ж ситуація і з оральним сексом, додає гінекологиня. Але тут є інші ризики, зокрема, заразитися вірусом папіломи людини, який може викликати рак шийки матки, горла, ануса. 

Міф 5. Сперматозоїди можуть запліднити яйцеклітину лише впродовж 24 годин

Це помилка, зазначає гінекологиня. Бо сперматозоїди добре почуваються в середовищі, де є для них всі умови, тобто, в людському організмі. Тоді він може жити від 4 до 7 днів. 

«А якщо сперма опиняється у зовнішньому середовищі: на зовнішніх статевих органах, руках, тілі, простирадлі, сперматозоїди гинуть досить швидко. Адже для життя їм потрібна відповідна вологість, температура. У такому випадку ймовірність настання вагітності 5-10%, але все ж вона є, – каже лікарка.

За її словами, якщо сперма потрапила на пальці і її відразу занесли в піхву, ймовірно, що вагітність може настати.  Якщо ж сперма опинилася на простирадлі, білизні чи кришці унітаза, то вона вже засохла, тоді сперматозоїди нерухомі і тут ризик настання вагітності мінімальний. 

«На 100% точно ми не можемо сказати, що у такій ситуації вагітності не буде. Бо приміром, у цей час може бути овуляція, і тоді у піхві є відповідна вологість та сприятливе середовище для проходження сперми, адже організм створює всі умови для очікуваної вагітності, – каже Зоряна Грегоращук. – Дехто вважає, що можна завагітніти у басейні, але це малоймовірно, до того ж сперматозоїди не виживають у хлорованій воді. Такі випадки описували, але якщо таке і сталося, то під час статевого контакту». 

Міф 6. Спринцювання «вимиває» спермазоїди, якщо його провести одразу ж після сексу

Такий процес навпаки полегшить шлях сперматозоїда до матки, зауважує гінекологиня.

«Приміром, відбувся незахищений статевий акт і дівчина думає, що вимиє сперматозоїди з піхви. Але тут можна навпаки погіршити ситуацію. Вода тільки сприятиме проходженню сперматозоїда далі по жіночих статевих шляхах, – пояснює вона. – Якщо ж до води додали агресивний засіб, тоді смерматозоїди швидше всього загинуть».

Загалом лікарка зазначає, що спринцювання не варто застосовувати взагалі. Своїм пацієнткам вона такого не радить. За її словами, піхва може самоочищуватися, і додаткова допомога їй в цьому не потрібна. Така процедура допустима, коли її проводить лікар, якщо є запальний процес. 

«Інколи дівчата надмірно захоплюються інтимною гігієною. При цьому часто використовують засоби, що можуть негативно впливати на мікробіом піхви, і внаслідок цього ризик інфікування є вищим», – каже Зоряна Грегоращук. 

Загалом же для гігієни піхви та вульви цілком вистачає і звичайної води. 

Міф. 7. Дівоча пліва – перепона для сперматозоїдів

Підлітки часто практикують альтернативний секс – петинг, коли пеніс не проникає в піхву, а оргазму досягають дотиками, тертям статевих органів. Відтак сперма потрапляє на зовнішні статеві органи дівчини. 

«Завагітніти у такій ситуації можливо, але ймовірність низька, як і в ситуації зі спермою на простирадлі, руках чи білизні, – зазначає гінекологиня. – Однак, якщо дівчина незаймана, варто знати, що дівоча пліва не є перепоною для сперматозоїдів, адже у ній є отвір чи декілька, через них сперматозоїти можуть пройти». 

Авторка: Євгенія Цебрій
Ілюстрації: Марічка Юрчак 

Про що ще хочеш дізнатися?
Підкажи нам тему для наступної статті.